Novela zákoníku práce 2023: Poslanecká sněmovna projednává změny. Co vás čeká?

Novela Zákoníku Práce 2023 Poslanecká Sněmovna

Sdílená pracovní místa

Novela zákoníku práce z roku 2023, která je momentálně projednávaná v Poslanecké sněmovně, přináší i novinky týkající se sdílených pracovních míst. Ačkoliv se nejedná o revoluční změny, úprava má za cíl zpřehlednit a zjednodušit stávající pravidla. Zákoník práce doposud pojem "sdílené pracovní místo" explicitně nedefinoval, což v praxi mohlo vést k nejasnostem.

Novela se snaží tuto mezeru zaplnit a přináší definici, která vychází z principu sdílení jednoho pracovního místa více zaměstnanci. Důležité je, že ani s novelou zákoníku práce se nepředpokládá, že by sdílení pracovního místa bylo povinné. Zaměstnavatelé budou mít i nadále možnost se svobodně rozhodnout, zda je pro ně tento model vhodný. Novela by tak měla především usnadnit orientaci v pravidlech a zamezit případným sporům.

Pružnější pracovní doba

Novela zákoníku práce z roku 2023, která je momentálně projednávána v Poslanecké sněmovně, přináší i novinky v oblasti pružné pracovní doby. Cílem novely je zjednodušit firmám zavádění flexibilnějších pracovních modelů a zároveň lépe zohlednit potřeby zaměstnanců v oblasti sladění pracovního a osobního života. Jednou z hlavních změn je rozšíření možností pro sjednávání konta pracovní doby. Zaměstnavatelé by tak měli mít větší flexibilitu při rozvržení pracovní doby, a to i v návaznosti na aktuální potřeby firmy. Zároveň by novela měla přinést jasnější pravidla pro práci z domova a zavést možnost sdíleného pracovního místa. Tyto změny by mohly vést k větší spokojenosti zaměstnanců i k vyšší efektivitě práce. Novela však vyvolala i kritiku, a to zejména ze strany odborů. Obavy panují především z možného zneužívání pružné pracovní doby ze strany zaměstnavatelů a z nedostatečné ochrany zaměstnanců. Osud novely a s ní spojených změn v oblasti pružné pracovní doby je tak v tuto chvíli nejistý.

Porovnání vybraných aspektů novely zákoníku práce 2023
Aspekt Současný stav Návrh novely
Délka zkušební doby Maximálně 3 měsíce Možnost prodloužení až na 6 měsíců u vedoucích pozic
Home office Neupraveno zákoníkem práce Zavedení právní úpravy práce na dálku

Home office v zákoníku

Novela zákoníku práce z roku 2023, která je momentálně projednávaná v Poslanecké sněmovně, přináší dlouho očekávanou novinku – jasnější pravidla pro home office. Ačkoliv se původně počítalo se zavedením “práce na dálku” jakožto nového typu pracovního poměru, novela v aktuálním znění volí spíše cestu úpravy stávajícího konceptu práce z domova. Změny se dotknou především povinností zaměstnavatele. Ten bude muset v případě práce z domova nad rámec současné úpravy hradit zaměstnanci náklady spojené s výkonem práce, a to ve výši stanovené buď dohodou, nebo zvláštním právním předpisem. Zaměstnavatel bude muset také zajistit zaměstnanci na home office bezpečností instruktáž a dbát na dodržování jeho pracovní doby a doby odpočinku. Novela nicméně nestanovuje pevný rozsah home office, o tom budou i nadále rozhodovat dohody mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Zavedení těchto pravidel má za cíl zjednodušit a zpřehlednit práci z domova jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele, a zároveň poskytnout oběma stranám jasnější právní rámec.

Dovolená pro všechny

Novela zákoníku práce z roku 2023, která je momentálně projednávána v Poslanecké sněmovně, slibuje několik změn, které by mohly ovlivnit dovolenou všech pracujících. Jednou z nejdiskutovanějších je zvýšení základní výměry dovolené z 4 na 5 týdnů pro všechny zaměstnance. Pokud by tato změna prošla, znamenalo by to pro mnoho lidí více času na odpočinek a regeneraci.

Další navrhovanou změnou je flexibilnější čerpání dovolené. Zaměstnanci by měli mít možnost čerpat dovolenou po kratších částech, například po dnech, a to i bez souhlasu zaměstnavatele. To by ocenili především rodiče malých dětí nebo ti, kteří se starají o své blízké. Novela také počítá s lepší ochranou zaměstnanců při čerpání dovolené. Zaměstnavatel by jim například nemohl nařizovat práci přesčas nebo přidělovat úkoly, které nesnesou odkladu.

Změny v odměňování

Novela zákoníku práce z roku 2023, která je momentálně projednávána v Poslanecké sněmovně, přináší i některé změny v odměňování. Jednou z klíčových novinek je zavedení možnosti sjednat si kratší pracovní dobu pro pečující osoby. Ty by si tak mohly zkrátit úvazek až o čtvrtinu bez toho, aby přišly o odpovídající část mzdy. Novela dále upravuje pravidla pro práci z domova a zavádí nárok na proplacení nákladů, které zaměstnanci v souvislosti s prací z domova vznikají. V neposlední řadě se novela věnuje i problematice sjednávání mzdy. Zaměstnavatelé by podle novely měli mít povinnost sdělit uchazečům o práci rozmezí mzdy pro danou pozici. Cílem této změny je dosáhnout větší transparentnosti v odměňování a zamezit diskriminaci na základě pohlaví či jiných faktorů.

novela zákoníku práce 2023 poslanecká sněmovna

Dlouhodobé ošetřovné

Novela zákoníku práce z roku 2023, která je momentálně projednávaná v Poslanecké sněmovně, přináší i změny v oblasti dlouhodobého ošetřovného. Tato dávka, která má pomáhat zaměstnancům pečujícím o nemocného člena rodiny, by se měla do budoucna řídit odlišnými pravidly. Mezi hlavní body diskuze patří délka čerpání a výše dávky. Zatímco někteří poslanci navrhují prodloužení doby, po kterou je možné ošetřovné čerpat, jiní se obávají dopadu na státní rozpočet a navrhují spíše úpravu výše dávky. Novela se setkává s reakcemi jak odborů, tak i zaměstnavatelů. Odbory většinou prosazují zvýšení flexibility a dostupnosti ošetřovného, zatímco zaměstnavatelé upozorňují na možné komplikace v organizaci práce. Projednávání novely v Poslanecké sněmovně tak slibuje být i nadále velmi živé.

Přísnější pravidla pro agentury

Novela zákoníku práce z roku 2023, která se momentálně projednává v Poslanecké sněmovně, přináší i zpřísnění pravidel pro agenturní zaměstnávání. Cílem těchto změn je především zlepšení pracovních podmínek agenturních zaměstnanců a zajištění jejich rovnoprávného postavení vůči kmenovým zaměstnancům. Jednou z klíčových novinek je omezení délky dočasného přidělení. Novela navrhuje zkrátit maximální dobu přidělení z dosavadních 36 měsíců na 24 měsíců. Po uplynutí této doby bude muset agentura zaměstnanci nabídnout standardní pracovní poměr nebo ho uvolnit. Novela dále zavádí povinnost agentur informovat zaměstnance o všech volných pracovních místech u uživatele, a to i v případě, že se jedná o pozice, na které agentura zaměstnance nedodává. Tím se má zamezit situacím, kdy agentury blokují zaměstnancům přístup k trvalému zaměstnání. Přísnější pravidla se dotknou i oblasti odměňování. Novela zavádí princip „stejné mzdy za stejnou práci na stejném místě“, což znamená, že agenturní zaměstnanci budou mít nárok na stejnou mzdu a další benefity jako kmenoví zaměstnanci vykonávající srovnatelnou práci.

Novela zákoníku práce z roku 2023 je důležitým krokem k modernizaci pracovního práva v České republice. Je nezbytné, aby poslanecká sněmovna k projednání této novely přistoupila zodpovědně a s ohledem na potřeby jak zaměstnanců, tak zaměstnavatelů.

Zdeněk Dvořák

Elektronizace v pracovním právu

Novela zákoníku práce z roku 2023, která je momentálně projednávána v Poslanecké sněmovně, přináší do českého pracovního práva významné změny v oblasti elektronizace. Cílem novely je zjednodušit a modernizovat pracovní vztahy s využitím digitálních technologií. Jednou z klíčových novinek je možnost sjednat pracovní smlouvu v elektronické podobě bez nutnosti elektronického podpisu. Novela dále rozšiřuje možnosti doručování dokumentů v elektronické podobě, a to i bez použití datové schránky. Zaměstnavatelé tak budou moci se svými zaměstnanci komunikovat efektivněji a rychleji. Novela však pamatuje i na ochranu zaměstnanců. Stanoví například pravidla pro práci na dálku a zavádí povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci potřebné technické vybavení pro výkon práce z domova. Elektronizace v pracovním právu je nezbytným krokem k modernizaci a zefektivnění pracovních vztahů v České republice.

Publikováno: 27. 11. 2024

Kategorie: právo